Początki "Górskiego Bractwa"
Historia Szczepu Harcerskiego "Górskie Bractwo" rozpoczyna się na przełomie lat 80. i 90. ubiegłęgo stulecia. Dziewczęta i chłopcy, którzy dali mu początek mieli wówczas po 13-14 lat. Początkowo działali w drużynie harcerskiego w Szkole Podstawowej nr 14 w Krośnie. Na katechezę przychodzili do klasztoru oo. Kapucynów.
Od 27 stycznia do 12 lutego 1990 r. w domu katechetycznym przy klasztorze odbyło się zimowisko "Lawina" Szczepu Harcerskiego "Leśne Plemię" działającego przy klasztorze oo. Kapucynów w Rozwadowie-Stalowej Woli. Kontakt z nimi utrzymywał Mirosław Moroń, który wcześniej był z nimi na obozie i zimowisku, i który pragnął podobną organizację harcerską, o niezależnych strukturach, utworzyć w Krośnie. Przychylne nastawienie oo. kapucynów do pomysłu sprawiło, że została podjęta próba utworzenia drużyny przy klasztorze.
Wkrótce z inicjatywy Mirka, krótko po feriach zimowych, w drugiej połowie lutego 1990 r. miało miejsce spotkanie chętnych do wstąpienia do niezależnego harcerstwa. Odbyło się ono po lekcji religii z o. Marianem Bąkiem, w salce św. Franciszka z Asyżu, w budynku domu katechetycznego. Spotkali się wówczas niemal wszyscy najbardziej aktywni członkowie drużyny z SP nr 14. Mirek Moroń przedstawił ideę organizacji niezależnego harcerstwa, które odwoływało się do Boga, do idei skautingu przedwojennego i jego metodyki, harcerstwa, które było inne od tego, które znali z ówczesnej socjalistycznej organizacji ZHP. Jego propozycja spodobała się młodzieży i obecni na spotkaniu wyrazili chęć działania w nowych strukturach harcerskich, przy klasztorze oo. kapucynów.

Od tej pory zaczęli spotykać się na zbiórkach w Wieczerniku w domu katechetycznym. Z każdym kolejnym spotkaniem przybywało chętnych do nowopowstałej drużyny. Niebawem też harcerze pełnili wartę przy Bożym Grobie przed Wielkanocą, którą wtedy obchodzono 15 kwietnia.
21 kwietnia 1990 r. w Wieczerniku M. Moroń odczytał rozkaz powołujący 3. Próbną Krośnieńską Górską Drużynę Harcerską im. gen. Józefa Hallera. Został jej pierwszym drużynowym, przybocznym Paweł Płaza, a zastępowymi Maciej Chudyba, Anna Guzik i Tomasz Jewiarz.
Choć nie mieli jeszcze własnej harcówki, regularnie spotykali się na zbiórkach w salkach domu katechetycznego. We wrześniu 1990 r. ówczesny gwardian klasztoru o. Gustaw Tyburczy, przekzał im pomieszczenie na harcówkę - piwnicę pod skrzydłem frontowym klasztoru, którą do końca miesiąca uporządkowali.

Od 2 do 9 lutego 1991 r. odbyło się zimowisko "Zamieć 91" w Hucie Polańskiej k. Krempnej. W trakcie jego trwania, 4 lutego, decyzją grona rady drużyn: 3, 9 i 10, powołano do istnienia szczep harcerski. Jego komendantem został wyw. Mirosław Moroń, zastępcą mł. Maciej Chudyba, skarbnikiem dh Tomasz Michorowski, kronikarzem dh Marzena Furmankiewicz, a sekretarzem dh Anna Guzik.
17 lutego 1991 r. ogłoszono konkurs na nazwę szczepu i 24 marca przedstawiono jego wyniki. Harcerze wybrali nazwę "Górskie Bractwo" zaproponowaną przez 3. Krośnieńską Górską Drużynę Harcerską.
Od jesieni 1991 r. Szczep znalazł się w strukturach ZHP. Na rozkazie z 11 listopada tego roku znajduje się pieczątka: Związek Harcerstwa Polskiego / SZCZEP HARCERSKI "GÓRSKIE BRACTWO" / przy Klasztorze OO. Kapucynów / HUFIEC KROSNO.

© "15-lat Szczepu Harcerskiego "Górskie Bractwo" - o.Patryk Jankiewicz
Miejsca naszych obozów
Co roku latem organizujemy obozy letnie, które zazwyczaj odbywają się w Bieszczadach. Są one całkowicie przygotowywane i prowadzone przez nas samych bez pomocy innych osób. Obozy te miały miejsce kolejno w następujących miejscowościach: Stasiane, Zubeńsko, Krywe-Hulskie, Izby, Roztoki Górne (2 razy), Zubeńsko, Tarnawa Niżna, Świątkowa Wielka, Tarnawa Niżna (po raz drugi) oraz Solinka.
Z biegiem czasu musieliśmy się jednak zdecydować na kilka obozów (3) na stanicach harcerskich w Woli Michowej, Nasicznem oraz Polankach.

Kapelani szczepu
Naszym szczepem duchowo opiekuje się ojciec z klasztoru OO. Kapucynów. Obecnie jest nim br. Piotr Borys. Kolejno w ciągu lat pracy byli nimi: o. Marian Bąk, o. Józef Mońko, o. Leon Błaszczyszyn, o. Tomasz Pieczko, o. Marek Socha, o. Antoni Kowalski, o. Błażej Strzechmiński, o. Grzegorz Romanowicz, o. Marek Bakierzyński, o. Jacek Siemieniak. br. Marek Lisowski oraz o.Patryk Jankiewicz.

Komendanci szczepu
Od 1990 roku komendantami szczepu byli: wyw. Mirosław Moroń, wyw. Maciej Chudyba, Tomasz Michorowski, Maciej Stanek, Grzegorz Dziekan, Przemysław Barczentewicz, phm. Daniel Boczar pwd. Krzysztof Mięsowicz, Wojciech Pawul (p.o.), pwd. Grzegorz Mięsowicz, phm. Wojciech Kuźmiński, pwd. Tomasz Ślemp, phm. Szymon Kowal, phm. Szymon Kaliszuk, phm. Aleksandra Nowotyńska. Obecnie tę funkcję pełni pwd. Maja Prajsnar.
