3 Krośnieńska Górska Drużyna Harcerska "Adventure" im. gen. Józefa Hallera
Powstała 21 kwietnia 1990 roku, a jej drużynowym został wyw. Mirosław Moroń, który w późniejszym okresie objął funkcję komendanta szczepu. W 1992 roku, decyzją rady szczepu, 3KGDH przemianowano na Drużynę Starszoharcerską. W 1996 roku 3 KGDSH, podobnie jak resztę drużyn ze szczepu, rozwiązano i 3 KGDH została powołana na nowo, a drużynowym został pwd. Paweł Pelczar. Obecnie drużyna liczy 36 harcerzy i harcerek w różnym wieku, a funkcję drużynowej, od końca marca 2025 roku, pełni sam. Amelia Dziekan.
Każdy z zastępów nosi nazwę wysokiego szczytu górskiego co nawiązuje do przygody, która zawarta jest w nazwie drużyny "Adventure".


Bohater drużyny Generał Broni Józef Haller Von Hallenburg Urodził się w sierpniu 1873 w małej miejscowości pod Krakowem. W październiku 1918 Komitet Narodowy Polski powierzył mu formalne dowództwo nad formującą się armią polską. Był dowódcą oddziałów Błękitnej Armii, czyli Polskiej Armii we Francji. 6 października Haller złożył przysięgę na sztandar. Walczył między innymi w I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej. W lutym 1920 roku przybył do Pucka, gdzie dokonał zaślubin Polski z Bałtykiem. Został odznaczony orderem Virtuti Militari. Posiadał także stopień harcmistrza i był również Przewodniczącym ZHP. Haller osiedlił się na stałe w Wielkiej Brytanii i zmarł w Londynie w wieku 86 lat.

5 Krośnieńska Drużyna Harcerek "Shenandu" im. Jadwigi Falkowskiej
Powstała 11 kwietnia 1999 roku, a jej drużynową została pwd. Anna Mikosz. Obecnie drużyna liczy 38 harcerek w różnym wieku, a funkcję drużynowej od lipca 2024 roku pełni pwd. Julia Wyskiel. Drużyna ta jest jedyną drużyną żeńską w naszym hufcu.
Nazwa „Shenandu“ oznacza „Czerwony Ptak“ i pochodzi z języka indiańskiego. Tak samo nazwy zastępów posiadają indiańskie znaczenie.


Bohaterka drużyny Jadwiga Falkowska Była nauczycielką, działaczką społeczną, wybitną instruktorką harcerstwa, harcmistrzynią Rzeczypospolitej. W skautingu od 1911r. W 1912r. została komendantką drużyn żeńskich, koordynowała i kierowała pracą całego skautingu żeńskiego we wszystkich zaborach. Po odzyskaniu niepodległości w 1918r. aktywnie włączyła się w działalność harcerstwa, wielokrotnie pełniąc odpowiedzialne funkcje komendantki i naczelniczki harcerek. Po wybuchu II wojny światowej w szeregach Armii Krajowej. Zginęła w czasie Powstania Warszawskiego.

13 Górska Drużyna Harcerzy "Delta" im. Józefa Grzesiaka "Czarnego"
Powstała we wrześniu 1987 roku, a jej drużynowym został pwd. Artur Szczeszek. Obecnie drużyna liczy 17 harcerzy w różnym wieku, a funkcję drużynowego od kwietnia 2025 roku pełni odkr. Grzegorz Chmiel.
Ich odbrzędowość wywodzi się od Czarnej Wileńskiej 13. Nazwy ich zastępów pochodzą od nazw sił specjalnych.


Bohater drużyny Józef Grzesiak „Czarny” Był instruktorem ZHP, żołnierzem Armii Krajowej, działaczem niepodległościowym. W 1921 r. został drużynowym 13 Wileńskiej Drużyny Harcerzy, Czarnej Trzynastki Wileńskiej im. Zawiszy Czarnego, która stała się jedną z najlepszych w kraju. Prowadził ją do wybuchu II wojny światowej, uczestnicząc w obozach krajowych i zagranicznych. Grzesiak odznaczony był dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Zasługi Wojsk Litwy Środkowej oraz pośmiertnie w 1996 r. Złotym Krzyżem Za Zasługi dla ZHP. Zmarł 18.09.1975 r. w Gdańsku.

Koło Przyjaciół harcerstwa
Koło Przyjaciół Harcerstwa przy Szczepie Harcerskim "Górskie Bractwo" nadal czeka na swoich członków.
Chcesz wesprzeć młodzież ciekawą świata i stać się częścią harcerskiego środowiska? Dołącz do nas!
Cele działania
- budowanie pozytywnego wizerunku harcerstwa,
- tworzenie przychylnego i życzliwego klimatu dla działań harcerstwa,
- promowanie dorobku wychowawczego harcerstwa i działalności jednostek organizacyjnych ZHP,
- wspieranie działań jednostek organizacyjnych ZHP.
- stymulowanie aktywności rodziców na rzecz harcerstwa.
Zadania
- wspieranie i promowanie działań wychowawczych i edukacyjnych podejmowanych przez jednostki organizacyjne ZHP na rzecz dzieci i młodzieży,
- rzecznictwo na rzecz harcerstwa w organach władzy publicznej, administracji rządowej i samorządowej,
- pozyskiwanie środków finansowych i rzeczowych na realizację celów statutowych przez jednostki organizacyjne ZHP,
- wspomaganie działalności organizacyjnej i finansowo-gospodarczej jednostek organizacyjnych ZHP.

Harcerski Klub Turystyczno-Krajoznawczy
Harcerski Klub Turystyczno-Krajoznawczy powstał z inicjatywy kilku harcerek z 5 KDH-ek "Shenandu": Izabeli Moskal, Klary Tomaki, Wiktorii Janusz oraz Natalii Adamek. Funkcji opiekuna oraz przewodniczącego klubu zgodził się podjąć phm. Szymon Kaliszuk.
Klub nie został jeszcze oficjalnie powołany. Więcej szczegółów już wkrótce. :)
